Predavanje o življenju in delu g. Filipa Terčelja (1892-1946)

V sredo, 7. 2., smo v Dornberku gostili g. Ivana Albrehta, ki nam je predstavil življenje in delo g. Filipa Terčelja (1892-1946). Terčelj je bil duhovnik, vzgojitelj, napisal pa je tudi veliko besedil cerkvenih pesmi, ki jih pogosto poje tudi naš cerkveni zbor, saj jih je uglasbenih več kot 300 (npr. Klic veselja naj osreči, V hišo božjo smo dospeli..Kristus je vstal…)

Zaradi vztrajnega narodotvornega delovanja so ga preganjali vsi zločinski totalitarni režimi 20. stoletja – fašizem, nacizem in komunizem. Zaradi zadnjega je tudi umrl mučeniške smrti leta 1946, 8 mesecev po drugi sv. vojni. Od leta 2010 v škofiji Koper teče postopek za njegovo beatifikacijo. O njegovi življenjski poti je g. Albreht napisal obširno knjigo “Filip Terčelj – duhovnik v primežu dveh svetovnih vojn in treh zločinskih režimov”, ki je izšla pri založbi Družina in jo priporočamo v branje.

Scroll to top