Blažene Drinske mučenke

Ta teden smo obhajali god blaženih Drinskih mučenk, katerih zgodba je žal še vedno mnogim neznana, zato bi jo rad danes delil z vami.

Bile so redovnice, hčere Božje ljubezni, kot so se imenovale, ki so leta 1911 na Palah pri Sarajevu odprle samostan z imenom Marijin dom. Kmalu je samostan postal znan zaradi dobrih del do ubogih, ki so trkali na vrata, zaradi tega so ga imenovali kar Gostišče ubogih.

Nihče ni pričakoval grozote, ki se je odvila 11. decembra 1941, ko so četniki ob začetku vojne vdrli v njihov samostan ter sestre brez tople obleke in obutve nagnali v zimo in ledeni mraz, temperature naj bi takrat merile minus dvajset stopinj celzija. V Goražde (mesto v Bosni in Hercegovini, ki leži ob reki Drini) so jih, vse izmučene in podhlajene, privedli 15. decembra 1941. Tam so jih zaprli v tretje nadstropje neke stavbe. Oficirji so jih zvečer, po obilni večerji in zabavanju, vidno opiti, hoteli na silo onečastiti in zlorabiti. Sestre, ki so dale zaobljubo čistosti Bogu, pa so bile odločne: Rajši v smrt, kakor prelomiti svete zaobljube!

Ko so tako bežale pred četniki, ki so z njih trgali oblačila, je sestra prednica  stekla k oknu, ga odprla in zakričala: “Sestre, za menoj! Jezus, usmili se nas!” Potem je skočila skozi okno, za njo so skočile še druge. Na kamnitih tleh so se pri padcu huje poškodovale, a so ostale žive. Tedaj so prihiteli četniki,  jih dohiteli in živalsko pomorili. Njihova trupla so odvlekli do reke Drine in jih vrgli v deročo reko, ki jih je odnesla v Božje naročje. Reka Drina je postala njihov grob, zato jim tudi pravimo Drinske mučenke.

Med petimi sestrami sta bili tudi dve Slovenki. Prva, sestra Marina Krizina Bojanc in druga, sestra Marija Antonija Fabjan. Od slednje se je ohranilo lastnoročno napisano besedilo zaobljube, kjer obljublja “dosmrtno uboštvo, čistost in pokorščino. Prizadevala si bom, da bom zaobljube izvrševala z vsemi svojimi močmi, s pomočjo milosti Gospoda Boga.” To je nenazadnje potrdila s svojo mučeniško smrtjo.

Blažene Drinske mučenke so raje sprejele mučeništvo, kot prelomile zaobljubo čistosti. Kakšno nasprotje sodobnemu svetu, ki nauk Cerkve zasmehuje, greh nečistosti pa celo poveličuje ter ga predstavlja kot neškodljivo zabavo. Prav mi kristjani smo zato povabljeni, da se po njihovem zgledu odločno zoperstavimo in upremo temu grehu. Naj nam bodo blažene Drinske mučenke s svojo priprošnjo in zgledom v pomoč pri vsakodnevnem boju za rast v čistosti in zvestobi veri.