O pomenu svetniških zgledov

V tednu, ki je za nami, pa tudi v tem, ki prihaja, lahko tisti, ki nekoliko spremlja Cerkveni koledar, hitro zasledi več godov znanih svetnikov. Tako v teh dneh praznujejo veliki mučenci, sveti Boštjan in Vincencij, pa tudi slavna devica sveta Neža. Nikakor ne moremo izpustiti tudi vzgojitelja mladine, svetega Janeza Boska in pa slavna cerkvena učitelja, svetega Tomaža Akvinskega in Frančiška Saleškega.

Zanje veljajo besede preroka Danijela: “Ti, ki so mnoge pripeljali do pravičnosti, pa bodo kakor zvezde za vso večnost.” Kaj vse se lahko iz njihovih življenjskih zgledov naučimo in koliko spodbud lahko prejmemo iz njihovih naukov.

Prav o neizmernem pomenu svetniških zgledov je na čudovit način spregovoril tudi zadnji omenjeni svetnik, katerega god smo obhajali pretekli petek, sveti Frančišek Saleški:

»Premišljuj zgled tolikih raznovrstnih svetnikov. Kaj vse so storili iz ljubezni do Boga. Poglej v svojih sklepih nepremagljive mučence, koliko muk so prestali, da bi jih zvesto izpolnili?

Pa še posebej one lepe, cvetoče device v čistosti bolj bele kot lilije, v ljubezni bolj rdeče kot vrtnice, nekatere v dvanajstem, druge v trinajstem, petnajstem, dvajsetem in petindvajsetem letu, so raje prestale tisočere muke, kakor da bi bile nezveste svojemu sklepu, ne le v spoznavanju svete vere, marveč tudi v spričevanju svoje pobožnosti. Nekatere so raje umrle, kakor da bi izgubile devištvo ali da bi prenehale služiti pomoči potrebnim, tolažiti mučene in pokopavati mrtve.

Poglej koliko svetih spoznavalcev. S kakšno močjo so zaničevali ta svet! Kako nepremagljivi so bili v svojih sklepih! Nič jih ni moglo odvrniti.

Koliko pripoveduje sveti Avguštin o svoji mater Moniki! S kakšno odločnostjo je izvrševala svoj sklep, da hoče Bogu služiti tako v zakonu kot v vdovstvu! In kako velike reči poroča sveti Hieronim o svoji duhovni hčerki Pavli, ki je imela toliko nesreč in raznih težav!

Kaj pa naj mi storimo, ko imamo take vzornike? Oni so bili to, kar smo mi. Delali so za istega Boga, za iste čednosti. Zakaj bi tudi mi ne delali ravno tako in toliko, svojemu poklicu primerno, da izpolnimo svoj lepi sklep in svoje sveto zagotovilo?«

Naj nam bo ta misel v spodbudo, da si pogosto vzamemo nekaj časa in se pozanimamo, kateri svetnik goduje na ta dan. Preberimo si njegov kratek življenjepis ali katerega izmed njegovih naukov. Priporočajmo se mu v molitvi in si prizadevajmo v svojem življenju posnemati njegove kreposti.

Svetniki so nam s svojimi življenji in zgledi kakor preverjena, varna in že uhojena pot v nebesa.