Župnijski pastoralni svet (ŽGS) Dornberk

Župnijski pastoralni svet je svetovalno telo, katerega sestavlja 13 članov in župnik, ki skupino tudi vodi. Običajno se srečamo 4-5x letno. Če je stiska s časom, pa je kakšna seja tudi dopisna. Na srečanjih uporabljam gradivo Lepota bogoslužja, ogledalo župnijskega življenja, ki ga izdaja pastoralna služba nadškofije Ljubljana.

Člani zastopamo tako območja v župniji (ulice in zaselki), kot tudi ciljne skupine (mladi, pevci, katehistinje, zakonci, …). Na ustanovni seji smo se razdelili v podskupine treh poslanstev: pastorala, bogoslužje, dobrodelnost. Včasih smo del srečanja razdeljeni po skupinah, nato pa skupno poročamo pobude, kritike, pohvale in sprejemamo sklepe.

Na jesenskem srečanju, s pomočjo liturgičnega koledarja, običajno načrtujemo dogodke in druga srečanja (delavnice, molitve, predavanja, romanja, …) v župniji. V veselje nam je, ko nam uspe uskladiti dejavnosti znotraj skupin občestva (animatorji, skavti, bralci, župnijski zbori, karitas). Lepo je, ko je odziv pozitiven in se čuti dejavno in povezano skupnost.

Ljudje običajno hitro opazimo spodrsljaje, ne znamo pa cenit truda in požrtvovalnosti posameznikov, ki zavzeto skrbijo da se pripravi, oznani in izpelje dogodek, bogoslužje ali izda publikacija v župniji.

Hvaležni smo, da dobro sodelujemo s civilno družbo (krajevna skupnost, gasilsko društvo, osnovna šola, zbori, lovska družina, kmečke žene, invalidi …) in da nas tudi župljani iz okoliških krajev zaznavajo kot dejavna župnijo in se radi udeležujejo naših dogodkov.

Cilj nam je, da je župnija živa, da se vsak župljan čuti del občestva in da smo vsi (tudi nečlani) soodgovorni in povabljeni k sooblikovanju živosti župnije. Nadejamo se, da bi k tej pripomogel tudi župnijski misijon, zato se načrtuje priprava nanj.

Prav vsak, ki je do (ne)dejavnosti v župniji kritičen, je povabljen da se vključi in skupnosti doprinese tisto, kar pogreša!