Priprava na sv. birmo

BIRMA

Je zakrament, ki dopolni krst in v katerem smo obdarovani z darom Svetega Duha. S krstom in evharistijo spada med tri zakramente uvajanja.

Vsak kristjan, ki je prejel zakrament svetega krsta in je brez težkega (smrtnega) greha, more prejeti sveto birmo. Biti mora primerno poučen, pravilno notranje pripravljen in zmožen obnoviti krstne obljube.

Zakaj k birmi?

• Ker želiš, da je Bog po Svetem Duhu vedno s teboj
  • Ker hočeš odrasti v veri
  • Ker hočeš utrditi vero
  • Ker se svoje vere ne sramuješ
  • Ker želiš postati odrasel kristjan, Kristusova priča

Kako se pripraviti?

• Odgovorno in veselo
  • Tako, da poglobim vero in versko znanje
  • Da hodim redno k verouku in na birmanska srečanja
  • Reden obisk nedeljske svete maše
  • Vsakdanja molitev
  • S sodelovanjem v župniji

Izbira botra

Boter z besedo, zgledom in molitvijo podpira birmanca.
Po Zakoniku cerkvenega prava je boter lahko, kdor:

• je dopolnil 16 let
  • je katoličan ter je že bil pri birmi
  • živi veri primerno (hodi k sveti maši, ne živi v izvenzakonski skupnosti…)

Kaj se zgodi pri birmi?

Pri birmi prejmemo darove Svetega Duha. Sveti Duh nam daje sedem darov. Sedem je simbolično število, ki izraža polnost. Cerkev hoče povedati, da z njimi prejmemo vse,kar Bog ima in nam želi dati.

Sedmeri darovi so: modrost, umnost, svet, moč, vednost, pobožnost in strah Božji.

Pri birmi niso pomembni dragocena ura ali prenosnik ali pametni telefon, pomemben je obred birme v cerkvi.  Dragocen je tisti čas obreda, ko se nekaj zgodi med birmancem in Bogom.

Zakrament podeli škof med sveto mašo. Obred se začne z obnovitvijo krstnih obljub. Nato birmovalec položi roko na birmančevo glavo in ga na čelu pokriža in mazili s sveto krizmo. ( Sveta krizma je olje iz mešanice olivnega olja in balzamove smole.  Maziljenje vtisne duhovni pečat. Pri maziljenju s krizmo prihaja v nas božja milost.) Pri tem ga pokliče po imenu in nadaljuje: «Sprejmi potrditev, dar Svetega Duha. »  Birmanec odgovori: «Amen.«

Na pozdrav: »Mir s teboj,« birmanec odgovori: »In s tvojim duhom.«

Boter medtem položi desnico na birmančevo ramo. S to gesto izraža, da ga spremlja in podpira v tem pomembnem trenutku.

Obred birme je končan. Birmanec je zaznamovan s Kristusovim križem. Sveti Duh se je v obilju naselil v njegovo življenje.

Sadovi Svetega Duha v našem življenju: ljubezen, veselje, mir, potrpežljivost, dobrota, zvestoba, krotkost, samoobvladovanje….

Povzeto po: Marija Prikeržnik : Za tvojo duhovno rast – Delovni zvezek za pripravo na birmo

MOLITEV

Dobri Bog, pomagaj mi, da se bom dobro pripravil na prejem zakramenta svete birme.
Pomagaj mi, da bom birmo sprejel z globoko vero in zaupanjem vate.
Pomagaj mi, da bom svete zakramente, ki jih prejemam, sprejel spoštljivo in jih ne bom nikoli zavrgel. Amen

Pridi, Sveti Duh. Pridi v moje srce. Napolni me z veseljem, mirom in z Božjo močjo. Pridi in prebivaj v meni. Amen