Župnijski gospodarski svet (ŽGS) Dornberk

Župnijski gospodarski svet je svetovalno telo, katerega člani so župniku v pomoč pri upravljanju župnijskega premoženja. Deluje skladno s Statutom župnijskega gospodarskega sveta, ki določa način delovanja ter opredeljuje cilje in naloge. Med naloge spada varovanje in ohranjanje cerkvenih objektov ter ostale premične in nepremične lastnine župnije. Med to spada tudi ureditev najemnih pogodb za kmetijske parcele, ki so v najemu.

Ker je cerkev sv. Danijela razglašena za kulturni spomenik, je potrebno posebno skrb nameniti varovanju sakralne in kulturne dediščine ter dragocenih slik in drugih umetnin, ki so v ali zunaj cerkve. Tako se člani ŽGS Dornberk v prvi vrsti posvečajo rednim vzdrževalnim delom na cerkvi, podredno tudi na župnišču ter izvedbi izboljšav, ki izboljšujejo funkcionalnost župnijskih prostorov.

V preteklih letih je bil obnovljen zvonik in streha na starem delu cerkve. V sami cerkvi je bil urejen sistem talnega ogrevanja. Prenovljena je bila oprema kapele Sv. družine, vključno z dozidavo novega izhoda neposredno iz kapele. Zaradi dotrajanosti je bila na novo urejena razsvetljava in ozvočenje v cerkvi. V prostoru, ki služi pripravi strežnikov na mašo, so bila nedavno zamenjana zunanja okna in vhodna vrata.

Obnovitvena dela so se izvedla tudi na župnišču, kjer se je uredilo zunanje dvorišče, zamenjalo okna, prenovilo fasado na novem delu in delno na starem delu župnišča. Novi del župnišča je bil obnovljen tudi v notranjosti. V spodnjem delu starega župnišča je bila urejena nova župnijska pisarna z arhivom ter prostor za skavte in
animatorje.

Na župnikovo pobudo so člani hitro prepoznali prednosti lastne sončne elektrarne. Tako se je na strehi župnišča postavila sončna elektrarna. Ta zagotavlja energetsko neodvisnost in na daljši rok občutno znižuje stroške električne energije. Sončna elektrarna zagotavlja električno energijo, tako za potrebe dejavnosti v župnišču kot v cerkvi, iz skupnega odjemnega mesta.

Osnova za izvedbo del je skrbno upravljanje s finančnimi viri, ki jih prejema župnija. To vključuje pravilno načrtovanje in sestavo župnijskega proračuna ter nadzor nad tekočimi stroški. Ob koncu leta članica ŽPS pripravi finančno poročilo o stanju župnijske blagajne za preteklo leto. Ob novem letu se člani ŽGS posvetijo načrtovanju aktivnosti za tekoče leto glede na potrebe župnije in glede na stanja župnijskih financ.

Člani ŽGS tako zasledujemo naš glavni cilj, ki predstavlja verodostojno upravljanje z župnijskim premoženjem na način, da ohranimo župnijsko dediščino naših prednikov in jo nadgradimo tako, da ustreza zahtevam časa, v katerem živimo. Vsako naše srečanje začnemo z molitvijo, s katero prosimo za božjo pomoč in prave odločitve. Zavedamo se namreč, da brez božjega blagoslova naše delo nima učinka, tako kot pravi psalmist »Če Gospod ne zida hiše, se zaman trudijo njeni zidarji« (Psalm 127).