Predavanje “Prva svetovna vojna in naši kraji”

Tudi naše kraje je pred 100 leti, z vstopom Italije v vojno in z vzpostavitvijo Soške fronte, usodno in neizbrisno zaznamovala prva svetovna vojna. Naši predniki so se kot možje in fantje morali boriti v avstro-ogrskih enotah. Ženske, otroci in starejši pa so morali izkusiti trdo begunsko življenje.

O vsej tragiki in zgodovinskih dejstvih, nam je 19. marca predaval zgodovinar mag. Renato Podberšič ml.  Zelo razločno in z obilo podatkov okrepljeno predavanje, nam je razširilo naše poglede, na nam dokaj neznano poglavje zgodovine naših krajev. Svojo razlago je podkrepil z obilico zelo zanimivih fotografij iz tedanjega časa. Kot je mag. Podberšič večkrat poudaril, se obletnice take tragične vojne ne more praznovati, ker v njej ni nič prazničnega, lepega ali veselega. Gre za eno izmed največjih tragedij človeštva, zato je edino prav, da se obletnice spominjamo, jo pravilno obeležujemo in jo vzamemo kot velik opomin in spomin človeštvu, da ne bi nikdar več dopustilo, da bi se kaj takega zgodilo.

Scroll to top